شما اینجا هستید : خانه  »  دانلود فیلمدانلود فیلم ایرانی   »   دانلود فیلم ایرانی اینجا بدون من

دانلود فیلم ایرانی اینجا بدون من

دانلود فیلم ایرانی اینجا بدون من

دانلود فیلم ایرانی اینجا بدون من با لینک مستقیم

(در صورت نارضایتی صاحب اثر لینک دانلود حذف می شود)

دانلود فیلم ایرانی اینجا بدون من

نام فیلم : اینجا بدون من
ژانر :درام ،اجتماعی ،
کارگردان : بهرام توکلی
نویسنده : بهرام توکلی
بازیگران : فاطمه معتمد آریا ,صابر ابر ,نگار جواهریان ,پارسا پیروزفر , , , ,
محصول کشور : ایران
سال تولید : ۱۳۹۰
زبان : فارسی
کیفیت : بالا
خلاصه داستان :فیلم داستان خانواده‌ای ست متشکل از مادر (فاطمه معتمد آریا) و دو فرزندش، احسان (صابر ابر) و یلدا (نگار جواهریان) که در آرزوی دستیابی به رویاهای خود هستند و امیدوارانه تحولی را انتظار می‌کشند. یلدا معلول است و تمام دغدغه مادر تامین آینده اوست. ورود رضا دوست احسان با بازی (پارسا پیروزفر) زندگی آنان را دستخوش تغییراتی می‌کند…

 

“اینجا بدون من” ساخته بهرام توکلی اقتباسی آزاد از نمایشنامه “باغ وحش شیشه ای “نوشته تنسی ویلیامز است که به صورت پسندیده ای در تیتراژ فیلم به آن اشاره می شود.

اقتباس کننده با انگیزه هایی مانند علاقه و دغدغه های شخصی، زمینه های مشابه اجتماعی، سیاسی، اقتصادی فرهنگی با زمینه های اصل اثر یا فقدان آثار قابل ملاحظه ی داخلی، به اقتباس از آثار خارجی روی آورده و اثر جدیدی می آفریند.

دانلود فیلم ایرانی اینجا بدون من

اگر چه این فیلم از لحاظ موضوع، شخصیت پردازی و بسیاری از دیالو گ ها و فضاها، اقتباسی از اثر اصلی است اما در اهداف و نتیجه گیری، فیلم کاملا در سویه مخالف نمایشنامه قرار دارد.

فیلمساز در تبدیل فضای رویدادها از یک مکان امریکایی به ایرانی مانند معماری خانه و همچنین دیالوگ ها و پردازش سه شخصیت مادر (فاطمه معتمد آریا)،احسان (صابر ابر) و یلدا (نگار جواهریان) موفق عمل می کند. بسیاری از کلمات و جملات که یا معادل معنایی یا در جامعه ما موضوعیت ندارد و یا قابل عبور از ممیزی نیست، حذف شده که قابل درک است اما در مورد شخصیت کلیدی رضا (پارسا پیروز فر) آگاهانه تغییراتی به وجود آورده که فیلم و نمایشنامه را رو در روی هم قرار می دهد.

دانلود فیلم ایرانی اینجا بدون من

با نگاهی به زندگینامه تنسی ویلیامز در خواهیم یافت شخصیت های حاضر و غایب در نمایشنامه، بازتاب زندگی واقعی وی می باشد زندگی پر درد و رنج و فقر او، خانواده اش و بسیاری از امریکایی های هم عصر وی (سالهای جنگ جهانی اول و دوم ورکود بزرگ اقتصادی امریکا) باعث شده تئاتر او از جمله “باغ وحش شیشه ای” تئاتر یاس و نا امیدی نام گیرد و با نوعی خشونت و تراژدی پایان پذیرد.

دانلود فیلم ایرانی اینجا بدون من

“اینجا بدون من” را می توان به دو بخش تقسیم نمود در بخش اول توکلی حتی از ویلیامز پیشی می گیرد، احسان شخصیت اصلی که راوی فیلم است، علاوه بر فرار از واقعیت مطرح شده در نمایشنامه، پیشنهاد مرگ خود خواسته را نیز عنوان می کند که حاصل یاس و نا امیدی مطلق است اما در بخش دوم به کمک رضا چه در خیال و رویا و چه در واقعیت مسیری مخالف را پیش گرفته و امید را به درون فیلم دمیده است.

دانلود فیلم ایرانی اینجا بدون من دانلود فیلم ایرانی اینجا بدون من

فیلم تمام شده و سالن سینما روشن می شود تماشاگران سالن را ترک می کنند احسان اکنون تنها بر صندلی نشسته است /…/ او تنها بر صندلی کهنه چوبی در گوشه ای از حیاط نشسته است آرزوهای کوچک اما دست نیافتنی مادر و خواهر برآورده شده است. برش این دو بخش از سیاهی و نا امیدی به آرزوهای برآورده شده غیر منطقی به نظر می رسد.اما چند نما و جملاتی کوتاه در میان این برش قرار گرفته که معنای زیبای گذر از تاریکی به روشنایی را در بر دارد و این ارتباط را برقرار می کند معنایی به بزرگی اندیشه،

دانلود فیلم ایرانی اینجا بدون من دانلود فیلم ایرانی اینجا بدون من

سالن تاریک است، احسان که آرزوی نویسنده شدن را دارد در سالن سینما تنهاست،بخش اول فیلم تمام شده، پروژکتور سینما پرده را روشن نگاه داشته دوربین چشم احسان به پرده سفید روشن زوم می شود اکنون او فیلم خود را می سازد، بخش دوم فیلم شروع می شود و احسان تنها بر صندلی کهنه در گوشه ای از حیاط نشسته است.

نظرات

  • نظرات پس از تایید مدیریت نمایش داده خواهند شد.
  • لطفا نظرات خود را بصورت فارسی تایپ کنید.
منتشر شده : ۰ در حال بررسی : 0