شما اینجا هستید : خانه  »  دانلود فیلمدانلود فیلم ایرانیدانلود فیلم های ایرانی جدید   »   دانلود فیلم ایرانی بنفشه آفریقایی

دانلود فیلم ایرانی بنفشه آفریقایی

دانلود فیلم ایرانی بنفشه آفریقایی

دانلود فیلم ایرانی بنفشه آفریقایی با لینک مستقیم

(در صورت نارضایتی صاحب اثر لینک دانلود حذف می شود)

بزودی

دانلود فیلم ایرانی بنفشه آفریقایی

نام فیلم : بنفشه آفریقایی
ژانر :اجتماعی ،خانوادگی ،
کارگردان : مونا زندی حقیقی
نویسنده : مونا زندی حقیقی
بازیگران : فاطمه معتمدآریا ,سعید آقاخانی ,رضا بابک ,ندا جبرائیلی ,مهدی حسینی نیا ,رویا جاویدنیا ,مریم شیرازی ,
محصول کشور : ایران
سال تولید : ۱۳۹۹
زبان : فارسی
کیفیت : بالا
خلاصه داستان :شکوه، زنی میانسال است که متوجه می‌شود فرزندان همسر سابقش فریدون، او را به خانه سالمندان سپردند. او و همسر دومش رضا، تصمیم میگیرند از فریدون نگهداری کنند؛ آن هم در خانه خودشان. در این حین، رابطه شکوه و فریدون به طرز قابل توجهی تغییر میکند. این موقعیت جدید بر زندگی روزمره شکوه و رضا تاثیر میگذارد و تغییرات ناخواسته ای برای هر سه نفر آنها به همراه دارد…

فیلمی که شاید از هیچ جنبه‌ای نمیتوان آن را با ساخته قبلی او یعنی فیلم «عصر جمعه» مقایسه کرد. چه از لحاظ موضوع و چه از لحاظ ساخت و البته بیش از همه، نوع پرداخت به قصه‌ای که می‌توانست آن هم با کمی لغزش و خارج شدن از اصول، خطوط قرمز قوانین را رد کند و راه توقیف را پیش بگیرد.

دانلود فیلم ایرانی بنفشه آفریقایی

شکو (بدون ه) با بازی فاطمه معتمدآریا، فریدون با بازی رضا بابک در نقش همسر سابق و رضا با بازی سعید آقاخانی در نقش همسر شکو همگی در یک خانه، همین دو خط داستان خود نشان از نزدیک شدن به ایجاد آنتریک‌های توقیفی دارد که مونا زندی حقیقی به سلامت از آن گذشته است.

فیلم «بنفشه آفریقایی» اما علیرغم آن که درباره یکی از مسائل حاد احساسی و خانوادگی دامن زده است، بدون آن که سعی در ارائه یک تحلیل روانشناسانه عمیق داشته باشد، در ایده ناب و میزانسن شاعرانه خود خیلی زود غرق می‌شود.

دانلود فیلم ایرانی بنفشه آفریقایی

مشکل اول فیلم «بنفشه آفریقایی»، به مانند اکثر فیلم‌های سینمای ایران از فیلمنامه آن سرچشمه می‌گیرد. فیلمنامه‌ای که در همان ابتدا و در پرده اول خود به دلیل عدم معرفی جهان شخصیت‌ها و رابطه بین آنها، مشخصاً نقطه عطف گیرایی در داستان برای جذب مخاطب ندارد، به طوری که احساس می‌شود قصه خیلی دیر آغاز می‌شود.

فیلم «بنفشه آفریقایی» در شخصیت‌پردازی هم برخلاف ظاهر و بیان مدرن در زیبایی شناسی تصویری خود، از سنت فیلم‌های یکی دو دهه پیش پیروی می‌کند. شخصیت‌های یک بعدی و خالی از عمق و بدون ظرافت پرداخت، همچون سنت آشنای این سال‌های سینمای ایران. اینگونه که در مسیر داستان، به ظاهر شخصیت‌ها با پاره‌ای از پیش داستان‌های اساسی و مهمی به یکباره وارد قصه‌ای می‌شوند که در عین حال فیلم هیچ اطلاعات کافی و مهمی از پیشینه آنها به تماشاگر نمی‌دهد، از این روی شخصیت‌ها مجهول و ناشناخته باقی می‌مانند.

دانلود فیلم ایرانی بنفشه آفریقایی

برای مخاطب در مواجه اولش با فیلم شاید خیلی طبیعی و عادی باشد که با سوالات زیادی در ذهن خود روبرو شود او انتظار دارد به فراخور داستان در پرده دوم به تک تک آنها پاسخ داده شود، اما در فیلم «بنفشه آفریقایی» یکسری ابهام از لحاظ بستر شخصیت‌پردازی وجود دارد که پرداخت به آن امری الزامی بود تا مخاطب از این شناخت به درک بهتری از احساس میان کاراکترها برسد.

به طور نمونه برای تماشاگر اصلاً مشخص نمی‌شود که واقعاً فریدون کیست، چرا فرزندانش از او نگهداری نکرده‌اند و او را به آسایشگاه برده‌اند؟ چرا دو سال است که با دخترش حرف نزده است؟ مگر نه اینکه شاپور پسر بزرگش که او را هیچگاه در فیلم نمی‌بینیم، عامل این تصمیم است. اصلاً همین شاپور که از ابتدای فیلم، به عنوان یک بازدارنده سخت معرفی می شود، کجای داستان است؟ و یا هدفش چیست؟

دانلود فیلم ایرانی بنفشه آفریقایی

گویی فریدون، فقط یک مرد از کار افتاده است، نمادی از گذشته و بس. البته دلش می‌خواهد دیگر قدیمی نباشد تا او را بخواهند، حتی برای امروزی شدن سفارش یک دست کت و شلوار نو می‌دهد. اما در کل او هیچ پیش هویتی ندارد.

دانلود فیلم ایرانی بنفشه آفریقایی

متاسفانه فیلم حتی برای پایان دادن به ماجرای حضور فریدون در منزل شکوه و رضا، به سراغ بدترین گزینه ممکن می رود ( خطر لو رفته داستان ). زندی حقیقی که در طول قصه موفق نشده شخصیت بسازد و تماشاگر را با آدمهای قصه همراه کند، به یکباره فرزندانِ فریدون را برای بردن او به خانه شکوه می فرستد و روز بعد ناگهان و بدون هیچ توضیح مشخصی، خبر مرگ فریدون از راه می رسد! یک پایان ضعیف و سرهم بندی شده برای خاتمه دادن به حضور همسر سابق در خانه همسر فعلی که هرگز مشخص نمی شود چرا باید چنین اتفاقی رخ ده

نظرات

  • نظرات پس از تایید مدیریت نمایش داده خواهند شد.
  • لطفا نظرات خود را بصورت فارسی تایپ کنید.
منتشر شده : ۰ در حال بررسی : 0