شما اینجا هستید : خانه  »  دانلود فیلمدانلود فیلم ایرانیدانلود فیلم های ایرانی جدید   »   دانلود فیلم ایرانی بوفالو

دانلود فیلم ایرانی بوفالو

دانلود فیلم ایرانی بوفالو

دانلود فیلم ایرانی بوفالو با لینک مستقیم

(در صورت نارضایتی صاحب اثر لینک دانلود حذف می شود)

بزودی

دانلود فیلم ایرانی بوفالو

نام فیلم : بوفالو
ژانر :اجتماعی ،خانوادگی ،
کارگردان : کاوه سجادی حسینی
نویسنده : کاوه سجادی حسینی
بازیگران : پرویز پرستویی ,سهیلا گلستانی ,پانته آ پناهی ها ,هومن سیدی ,سیامک ادیب ,محمدرضا فتحی , ,
محصول کشور : ایران
سال تولید : ۱۳۹۶
زبان : فارسی
کیفیت : بالا
خلاصه داستان :این فیلم داستان شکوفه و پیمان زوج جوانی است که مرتکب دزدی شده اند و به بندر انزلی می روند تا شخصی را ملاقات کنند غافل از این که طمعشان پرخطر است.

کاوه سجادی حسینی از آن دست فیلم‌سازانی است که به شکستن قواعد مرسوم و ساختن دنیای سینمایی خودشان علاقه دارند. آثار سجادی حسینی بیش از آنکه در چارچوب سینمای جاری جای بگیرند، ضد ژانر هستند و سعی در برقراری ارتباط با مخاطب خاص دارند.
در این میان، بوفالو، شاید یکی از مهم‌ترین فیلم‌های سجادی حسینی باشد. حضور ستاره‌هایی چون پرویز پرستویی و هومن سیدی، فیلم‌برداری علیرضا برازنده و همایون اسعدیان که تهیه‌کنندگی این اثر را بر عهده دارد، شائبه‌ای از نزدیک‌تر بودن بوفالو به سینمای جریان اصلی ایجاد می‌کنند. گرچه بوفالو به‌هیچ‌وجه در برقراری ارتباط با مخاطب عام موفق نخواهد بود و حتی دریافتن راهش به ذهن مخاطب خاص هم به مشکل بر خواهد خورد، اما همچنان در میان سایر آثار فیلم‌سازش مهم‌ترین و دیده‌شده‌ترین است

دانلود فیلم ایرانی بوفالو

روایت بوفالو جذاب و پرکشش شروع می‌شود. شکوفه (سهیلا گلستانی) و پیمان (هومن سیدی) بعد از یک دزدی عازم شمال کشور می‌شوند تا از ایران خارج شوند. آشنایی آن‌ها با بهرام بوفالو (پرویز پرستویی)، که قرار است قاچاقچی آن‌ها باشد همه‌چیز را به هم می‌ریزد.
شروع بوفالو از آن دست افتتاحیه‌هایی است که یکسره بیننده را به مرکز روایت می‌برد. همه‌چیز یکسره میان دزدی پیمان و شکوفه و سرخوشی آن‌ها شکل می‌گیرد. نوعی بی‌خیالی در عین جسارت و عصیان در رفتار شکوفه و پیمان است که در همان سکانس‌های اول مخاطب را میخکوب می‌کند.
با ادامه روایت، حال و هوا عوض می‌شود و قصه مسیر متفاوتی در پیش می‌گیرد. شروعی که می‌توانست نویدبخش یک ادامه هیجان‌انگیز باشد کم‌کم در رخوت و کندی فیلم گم می‌شود و سرخوشی ابتدایی کاراکترها که مخاطب را هم مبتلا می‌کرد در دل نمادگذاری‌ها و استعارات گل‌درشت سجادی حسینی رنگ می‌بازد.

آنچه در یک‌سوم ابتدایی مخاطب بوفالو را جذب می‌کند، شخصیت‌های جذاب و دوست‌داشتنی پیمان و شکوفه است. هردو بی‌خیال و سرخوش، نماد جوانی می‌شوند در روایتی که از آرزوهای به سرانجام نرسیده جوانان می‌گوید. رابطه میان پیمان و شکوفه، مواجهه آن‌ها با زندگی و فراز و نشیب‌های سفرشان و فانتزی که در ذهن دارند، برگ برنده بوفالو است در درگیر کردن مخاطبش.

دانلود فیلم ایرانی بوفالو

این ویژگی‌ها در مورد شخصیت شکوفه واضح‌تر است. شکوفه شخصیتی است پیچیده. برعکس پیمان که ذوق و شوقی کودکانه دارد و حاضر است بر سر یک شرط‌بندی ساده جانش را هم بدهد، شکوفه چندبعدی و غیرقابل‌پیش‌بینی است. انگیزه و نیات او برای بیننده مشخص نیست و یک شمایل یکسره خاکستری است.
همین ویژگی در ادامه به بهرام بوفالو هم می‌رسد. مردی مرموز که معلوم نیست ناجی است یا عامل غرق شدن. شمایلی که بیننده تا انتها هم نمی‌تواند او را رمزگشایی کند.
بااین‌همه این شخصیت‌پردازی‌های جذاب، کم‌کم به پاشنه آشیل فیلم تبدیل می‌شوند. ناگهان منطق رفتارهای پیمان برای بیننده سؤال‌برانگیز می‌شود و مواجهه شکوفه با بحرانی که در مقابلش قرارگرفته است گنگ و نامفهوم است. عدم بسط شخصیت بوفالو تا پایان روایت هم دلیل دیگری است که این شخصیت‌هایی که در ابتدا جذاب به نظر می‌رسیدند درنهایت نمی‌توانند با بیننده ارتباط برقرار کنند و او را مجاب کنند که روایتشان را دنبال کند.

دانلود فیلم ایرانی بوفالو

بوفالو روایت یک زوج جوان است که پس از سرقت از طلافروشی تصمیم به فرار می‌گیرند. آنها به ملاقات مردی در شمال می‌روند اما حوادثی که برخی از آنها خودخواسته هم هست باعث می‌شود تا نقشه‌هایشان نقش برآب شود…

این فیلم حقیقتا این پتانسیل را داشت که برای سینمای ایران یک درام جذاب تند و تیز بسازد. ساختارشکن باشد و حتی قواعد ژانر را زیرپا بگذارد و سرانجام قصه‌ای منطقی و دلنشین تحویل تماشاگر دهد. روندی که هرگز اتفاق نمی‌افتد. در واقع معرفی کاراکترهای فیلم بوفالو به گونه‌ای عجیب در استحاله فرو می‌روند. زوج‌های سرخوش اول فیلم که دست به یک سرقت هیجانی می‌زنند در ادامه آدم‌های منفعل رذلی جلوه‌گری می‌کنند که می‌توانند از مرگ یکدیگر نیز راضی باشند.

سکانس افتتاحیه فیلم بوفالو برای تماشاگر جذاب و شروع فیلم تند و سرخوشانه است. پیمان و شکوفه به عنوان یک زوج جوان با همه بی مغزی و کله‌خرابی‌شان می‌توانند تماشاگر را با ماجرایشان سرگرم کنند اما این یک روی سکه است. این ریتم تند و جذاب و سرخوشانه در بیست دقیقه ابتدایی فیلم یکهو گویی صاعقه بر سرش وارد شده باشد از کار می‌افتد. با ورود بهرام به قصه و همچنین مکان فیلم یعنی مرداب این کندی و تکرار اوج می‌گیرد تا جایی که حوصله تماشاگر سر می‌رود

دانلود فیلم ایرانی بوفالو

. دیالوگ‌ها مدام تکرار می‌شوند و داستانک‌های احمقانه‌ای سرو شکل می‌گیرند که همگی البته می‌خواهند نتیجه سیری ناپذیری مادی و طمع را جلوه گری کنند که البته بدلیل نبود منطق در عناصر داستان بی سروته ارائه می‌شوند.

مهمترین ضعف فیلم دروغ گویی به تماشاگر است. داستان اصلی فیلم مربوط به دزدی هومن سیدی و سهیلا گلستانی(در نقش‌های پیمان و شکوفه) است. خب طبیعی است که داستان اصلی دارای تحرک و سرخوشی است. نفس عمل زشت و قبیح است اما این کنجکاوی را برای تماشاگر برمی‌انگیزاند که حالا قرار است چه شود و این زوج در مسافرت به مرداب و فرار قرار است با چه داستانک‌های مهیج دیگری روبرو شوند؟

دانلود فیلم ایرانی بوفالو

شوربختانه دیگر قرار نیست هیچ داستانک هیجان‌انگیزی در بوفالو روایت شود. اگرهم یکی دونمای مهیج می‌بینیم هر دو از سر بی‌منطقی و غیرقابل باور است. همین بی‌منطق بودن ماجراها کندی غریبی برای بوفالو به ارمغان می‌آورد. برای مثال پیمان بر سرهیچ و پوچ می‌میرد. باور نکردنی است. اما این جوان دزد سرحال و پر شرو شور بر سر یک شرط ۲۰ هزار تومانی تصمیم می‌گیرد فاصله اندک تا پایه‌های پل مرداب را شنا کند. پس از آن همین دزد ماجرا برای اثبات هیچ چیز یک شرط احمقانه می‌بندد و زیرآبی می‌رود و دست بر قضا ریق رحمت را سر می‌کشد و می‌میرد. این در حالی است که همسر جوان و دزد دوم ماجرا که اوهم سر پر از شر و شوری دارد هیچ واکنش خاصی نسبت به مرگ شوهرش ندارد. شیون نمی‌کند و صورت نمی‌خراشد. چرا که سهم بیشتری از محموله دزدی به او می رسد.

دانلود فیلم ایرانی بوفالو

این ها را هم اضافه کنم که صحنه‌های مرگ پیمان و کلا صحنه‌های زیرآب تکنیکال و به روز است. اما این جاذبه‌های بصری برای داستانک‌های احمقانه و یا شاید کودکانه خرج شده و هیچ‌هیجانی را به فیلم نمی‌دهند. اصلا پس از مرگ پیمان است که دیگر فیلم تمام می‌شود. بهرام بوفالو و شکوفه چه حرفی برای گفتن دارند؟ نمادپردازی‌ها نیز حقیقتا روی اعصاب است. کاوه سجادی پیش از این گفته بود بوفالو قصه‌ای است که جزئیات را فریاد می‌زند. خب این فریاد در جزئیات کی و کجا اتفاق افتاده است؟ مرداب که محل سکون و کندی فیلم است دارای چه جزئیات قابل طرحی است؟ رابطه بهرام و شکوفه مثلا چه جزئیاتی می‌تواند داشته باشد؟ به نظر می‌رسد سجادی خواسته در یک قدم بزرگ یک فیلم مدرن و شاید پست مدرن رو کند و یا حتی خواسته به قول معروف قواعد را زیرپا بگذارد و ساختار شکنی کند اما نتیجه یک فیلم عادی بی ربط از کار درآمده است.

عجیب‌تر اینکه کارگردان فیلم از چنین داستانی قصد دارد مابه ازای اجتماعی درست کند و بخورد خلق الله بدهد. طمع چیز بدی است. حرفی در آن نیست. اما با رمل و اسطرلاب نیز نمی‌توان داستانک‌های بی ربط بوفالو را بهم ربط داد.

از منظر فنی نیز علیرضا برازنده در مقام مدیر فیلمبرداری یک پسرفت عجیب از خود نشان داده است. هیچ چیز خاصی حداقل از بعد تکنیکال در فیلم نمی‌بینیم و همان فیلمبرداری صحنه‌های داخل آب نیز فدای داستان بی‌ربط آن می‌شود. نورپردازی و صدا و تصویر همانقدر بی حس و حال است که تغییر غریب رفتارهای بازیگری! پیمان و شکوفه از وقتی به مرداب می‌رسند آدم دیگری می‌شوند. بهرام بوفالو بابازی پرویز پرستویی به هرحال می‌خواهد یا هردو زوج یا یکی از آن دو را دور بزند اما حالا که یکی از میان رفته قرار است چه بکند؟ در این اوضاع و احوال سروکله یک کاراکتر دیگر هم پیدا می‌شود. یعنی در داستانی که قدرت روایت دو کاراکتر را نیز ندارد به یکباره سقف آسمان سوراخ می‌شود و پانته آ پناهی وارد داستانک‌های بی‌ربطی می‌گردد.

نظرات

  • نظرات پس از تایید مدیریت نمایش داده خواهند شد.
  • لطفا نظرات خود را بصورت فارسی تایپ کنید.
منتشر شده : ۰ در حال بررسی : 0