شما اینجا هستید : خانه  »  دانلود فیلمدانلود فیلم ایرانی   »   دانلود فیلم ایرانی سوت پایان

دانلود فیلم ایرانی سوت پایان

دانلود فیلم ایرانی سوت پایان

دانلود فیلم ایرانی سوت پایان با لینک مستقیم

(در صورت نارضایتی صاحب اثر لینک دانلود حذف می شود)

دانلود فیلم ایرانی سوت پایان

نام فیلم : سوت پایان
ژانر :اجتماعی ، ،
کارگردان : نیکی کریمی
نویسنده : نیکی کریمی
بازیگران : نیکی کریمی ,شهاب حسینی ,بهنوش بختیاری ,اشکان خطیبی ,هستی مهدوی ,نادر فلاح ,روح الله مهرابی ,
محصول کشور : ایران
سال تولید : ۱۳۸۹
زبان : فارسی
کیفیت : متوسط
خلاصه داستان :در فیلم سینمایی سوت پایان، سامان و سحر زوج مستندسازی هستند که زندگی آرامی را در شهر تهران می‌گذرانند. اما در فیلمی که سامان برای تلویزیون ساخته صحنه‌ای خراب می‌شود و سامان به علت گرفتاری، تکرار صحنه فیلمبرداری را به همسرش سحر می‌سپار

شاید مهمترین حاشیه فیلم این بود که خانم کریمی خودش در یک روز در باجه بلیط فروشی حاضر شد و به ملت که برای تماشای فیلمش به سینماها آمده بودند، بلیط فروخت!. فرش قرمز را می توان توجیه کرد اما این لوس بازی ها را نمی دانم!. حداقل جای شکرش باقی است که نیکی به ملت افطار نداد!.

درباره سوت پایان :
نیکی کریمی در « سوت پایان » از سینمای فرم باز خود که متاثر از مدتها حضورش در کنار عباس کیارستمی بوده فاصله گرفته و قصه گویی را پیش گرفته است.
البته قصه گویی نیکی کریمی هم چندان تعریفی ندارد. به نظر می رسد کریمی هنوز به روش فیلمسازی دلخواهش نرسیده و به همین دلیل مد۹ام در حال تغییر رویه فیلمسازی اش است.
نیمه ابتدایی فیلم به مشکلات فیلمسازی ، ممیزی و … پرداخته می شود اما در نیمه دوم فیلم به مادر ملیحه و مسئله قصاص می پردازد. حالا پیدا کنید ارتباط این ۲ مقوله با یکدیگر را.
در فیلم کاملاً مشخص است که مسئله گیر دادن به فیلمسازان و ممیزی های موجود از دغدغه های شخصی خانم کریمی بوده است چون هیچ ارتباطی با داستان اصلی فیلم ندارد. بزور قرار دادن این موضوع در « سوت پایان » فیلم را ناهماهنگ کرده است.
نیمه اول فیلم که دغدغه های خانم کریمی است و بس؛ تا اینجا حداقل تکلیفمان روشن است، اما در نیمه دوم همه چی بهم می ریزد. « سوت پایان » در نیمه دوم یک چیزی مابین سینمای مستند و قصه گو است. فیلم نه می خواهد که درباره اعدام قضاوت کند و نه می خواهد نسبت به آن بی تفاوت باشد. فکر کنم خود خانم کریمی هم نفهمیده که چه می خواسته!.
« سوت پایان » قرار است درباره قصاص باشد اما نیکی کریمی ترجیح داده که بیشتر به جنبه انسانی قضیه نگاه کند تا حقوقی. اجازه دهید نکته ایی را عرض کنم؛ خانم کریمی کسی بوده که سالهای سال به عنوان مدافع حقوق زنان ( نه به صورت رسمی ) فعالیت می کرده و حتی زمانی گفته می شد که قصد دارد تا نماینده مجلس هم بشود!. حالا به نظرتان نیکی کریمی در فیلمی که خودش ساخته ، بحث قصاص و حقوق زن را نادیده می گیرد و به انسانیت و این چیزا می پردازد؟! من که باور نمی کنم. باید به دنبال دست بالا گشت.
فیلم کلی سکانس اضافه هم دارد. صحنه ی خودکشی عروس جوان مشخص نیست که به چه دلیل در فیلم قرار داده شده، صحنه های خیابان گردی سحر و مزدک ( با بازی اشکان خطیبی ) هم به قدری خسته کننده است ۸که هوس بیرون زدن از سالن سینما را به آدم می دهد. ظاهراً آب بستن به فیلمها در حال تبدیل شدن به یک هنجار سینمایی است.
نیکی کریمی اصولاً انسان فمینیستی است ( کدام خانم ایرانی نیست؟! ) و به همین دلیل در « سوت پایان » هم دیالوگ ها و صحنه های فمینیستی یافت می شود. اما خوشبختانه غلظت این صحنه ها مانند آثار تهمینه میلانی زیاد نیست و می توان آن را تحمل کرد. چند روز پیش فیلمِ « One Day » را دیدم که اتفاقاً کارگردان آن فیلم هم یک زن بود. نکته مشترک این ۲ فیلم در این است که در هر دو مردان ضعیف تر از زنان نشان داده می شوند و زنان هم که خودتان می دانید؛ شهره آفاق!
« سوت پایان » سکانسی دارد که در آن یک فیلم مستند به نمایش در می آید که در آن هنرمندان و ورزشکاران مشهور در نقش خودشان حضور دارند و قرار است به حل و فصل ماجرای قصاص کنند. ما به ازای بیرونی این سکانس را در دادگاه خانم شهلا جاهد شاهد بودیم که در جریان آن تعدادی از بازیگران مشهور ایران نظیر مهناز افضلی ، هدیه تهرانی ، مریلا زارعی و چند تن دیگر به منظور جلب رضایت خانواده مقتول با آنها به گفتگو پرداختند؛ هرچند آخرش هم شهلا جاهد را قصاص کردند!.
از نیکی کریمی انتظار داشتم حداقل بتواند حرف خودش را در فیلم به کرسی بنشاند اما هرچه صبر کردم نه از صحبت های حقوقی خبری شد و نه آن صراحت کلامی که در نیکی سراغ داشتم. انگار چیزی یا جسمی خارجی به او گفته بود که در داستان فیلم کنکاش زیادی انجام ندهد و فقط اصل ماجرا را نشان دهد.
روش فیلمبرداری ” دوربین در دست ” در این فیلم هم مورد استفاده قرار گرفته است. اما نمی دانم تماشاگر تا کی باید کیفیت بد این نوع فیلمبرداری۳ در فیلمهای ایرانی تحمل کند. متاسفانه تورج منصوری یا اطلاعی از نحوه اداره دوربین در این نوع فیلمبرداری نداشته ( که بعید می دانم ) یا اینکه پیش خودش فکر کرده تا همین حد هم کافیه!.
فیلمبرداری در سکانس های خیابان به احتمال فراوان باعث سردرد شما خواهد شد. حمل چند عدد پروفین یا هر مُسکنِ قوی دیگر توصیه می شود!.
از دوستی شنیدم که خیلی ها بعد از دیدن جمالِ خانم کریمی در برنامه هفت ، به تماشای « سوت پایان » رفتند!.
شخصیت سامان در فیلم چندان موثر و مهم نیست با اینحال شهاب حسینی بازی بسیار راحت و روانی در نقش سامان داشته است. باید قبول کرد که شهاب حسینی در این چند سال اخیر پیشرفت بسیار قابل توجهی در دنیای بازیگری داشته و حالا در جایگاهی قرار دارد که هر کارگردانی به راحتی می تواند بر روی او حساب کند.
نیکی کریمی هم به مانن گذشته درخشان است.نیکی کریمی شاید هرگز نتواند آنقدر که در بازیگری درخشان بود در کارگردانی درخشان باشد، اما باید اعتراف کرد که او به عنوان بازیگر هنوز هم به تنهایی قدرت جذب تماشاگر را دارد. نیکی کریمی در « سوت پایان » تا انتهای فیلم در اوج قرار دارد و عالی است. تنها فرق نیکی با گذشته این است که اینروزها بیشتر از گذشته عاشق خودش شده و مُدام از خودش کلوزآپ می گیرد!.
بدترین بازیگر فیلم بدون شک هستی مهدوی فر است. فکر نمی کنم هرگز آرزویم مبنی بر دیدن یک چهره نوجوان با استعداد در سینمای ایران به واقعیت بپیونند. هستی مهدوی فر یکی دیگر از همان چهره های نوجوانی است که مشخص نیست از کجا سر و کله اش در سینما پیدا شده ( خودتان حدس بزنید؛ پارتی؟، پول؟ یا ؟ ). شخصاً با توجه به اینکه نیکی کریمی بازیگر بسیار شاخصی است و بازیگری را هم به خوبی می شناسد، انتظار داشتم تا حداقل یک چهره متوسط از لحاظ دانش بازیگری را به فیلمش دعوت کند اما ظاهراً از او هم بخاری خارج نمی شود!. این قصه سر دراز دارد.۱۰
در آخر هم باید بگویم که پایان فیلم باز است!.

ارزش دیدن دارد؟
« سوت پایان » با تمام مشکلاتی که دارد، نسبت به ۲ ساخته قبلی خانم کریمی به مراتب فیلم بهتر و پخته تری به حساب می آید. همانطور که گفتم نیکی کریمی در حال آزمون و خطاست و حداقل باید چند فیلم دیگر بسازد تا تجربه کسب کند. « سوت پایان » حاوی مضمون های آشنایی نظیر نابرابری حقوق زن و مرد ، مسئله پیچیده قصاص ، گذشت و تقوا و البته در آخر مشکلات فیلمسازان محترم و ممیزی هایشان است!. حال پیدا کنید که ممیزی چه ربطی به قصاص دارد!.

نظرات

  • نظرات پس از تایید مدیریت نمایش داده خواهند شد.
  • لطفا نظرات خود را بصورت فارسی تایپ کنید.
منتشر شده : ۰ در حال بررسی : 0